Kampüs dışı Kütüphane hizmetlerinden faydalanmak için

Üniversitemiz "Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığının" abone olduğu ya da abone olduğu "Elektronik Veritabanı Web Sitelerine" erişim, firmalar ile yapılan lisans anlaşmaları gereği sadece IP adresi kontrollü olarak sağlanmaktadır.

Kullanıcılarımızın, bu sitelere, kurumumuz dışından da (ev, internet kafe ...vb) erişebilmesi amacıyla, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından kurulan proxy sunucusu (vekil sunucu) kullanımı için yapılacaklar aşağıdaki gibidir:

1- Öncelikle aşağıdaki linkten kendinize "Bilişim Kaynakları Kullanım Hesabı" açarak, "Kullanıcı Adı ve Şifrenizi" almış olmanız gerekmektedir:
Kullanıcı Adı ve Şifrenizi almak için tıklayınız.

Almış olduğunuz "Kullanıcı Adı ve Şifreniz"i başkalarına vermeniz kesinlikle yasaktır. "Kullanıcı Adı ve Şifreniz" ile yapılan işlemler 5651 sayılı yasa gereği kayıt altına alınmakta olup, bu bilgilerin başkalarıyla paylaşımında, ilgili sitelerdeki lisans anlaşmalarında yer alan yasal mevzuatlardan doğacak sorumluluklar kişilerin kendilerine ait olacaktır.

2- Kullanacağınız bilgisayar'ın Tarayıcı(web browser, İnternet Explorer...vb) programında hangi ayarları yapmanız gerektiği aşağıda farklı web tarayıcıları için detaylı olarak resimlerle anlatılmıştır. Detaylı anlatımların özeti: Tarayıcının ağ ayarları kısmında "Otomatik yapılandırma komut dosyası kullan" alanı işaretlenmeli, ve "Adres" kısmına aşağıdaki adres girilmelidir(başına ya da sonuna boşluk ya da farklı bir karakter koymayınız): 
http://sistemnetwork.karabuk.edu.tr/proxy/pac/proxy4kutuphane.pac

3- Ayarlarınızı eksiksiz olarak tamamladıktan sonra buraya tıklayarak proxy sistemi ile ilgili bir sorun olup olmadığını test ediniz.

Bu ayarlar bir defaya mahsus yapılacak olup, bilgisayarınızı kapatıp açtığınızda ya da başka yerlere götürdüğünüzde aynı ayarı tekrar yapmanıza ya da yaptığınız ayarları iptal etmenize gerek yoktur. 
Ayrıca bu sistem sadece, siz kütüphenenin abone ya da deneme aşamasında olduğu sitelere erişimeye çalıştığınızda arka planda otomatik olarak sizi "Kullanıcı Adı ve Şifre" doğrulamasıyla proxy üzerinden geçirecek olup, diğer sitelere ise proxy kullanmadan erişmenizi sağlamaktadır. 

Kütüphenenin abone olduğu ya da deneme aşamasında olan, (yani proxy sistemi kullanımını gerektiren) sitelere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz: 
Abone olunan tüm veritabanları için tıklayınız. 

Proxy kullanımı ve abone sitelere erişim ile ilgili tüm sorularınızı Karabük Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığına (Tel: +90 370 418 77 00 Dahili : 3209) iletiniz. 
 

 

Farklı Tarayıcılar İçin Detaylı Ayarlar:

 

Microsoft İnternet Explorer Proxy Ayarları

Mozilla Firefox Proxy Ayarları

Google Chrome Proxy Ayarları

MAC OS Proxy Ayarları

3G Modem ile Yapılan Bağlantılar İçin Proxy Ayarları

iPhone İçin Proxy Ayarları

 

 

 

 

İnternet Explorer Proxy Ayarları

 

1-Internet Explorer web tarayıcısını açınız. "Araçlar" menüsünden "Internet Seçenekleri" sekmesini seçiniz.

 

2-İnternet Seçenekleri içinde “Bağlantılar Menüsü” başlığına tıklayarak karşınıza gelen ekranda; "Yerel Ağ Ayarları” butonuna tıklayınız.

 

3-"Yerel Ağ  (LAN) Ayarları" menüsünde yer alan, "Otomatik yapılandırma komut dosyası kullan" kutucuğuna tıklayarak adres kısmına aşağıdaki adresi yazdıktan sonra tamam butonuna basarak "Ayarlar ve Internet Seçeneklerinden" çıkınız. 
http://sistemnetwork.karabuk.edu.tr/proxy/pac/proxy4kutuphane.pac

 

4- Kütüphanenin abone olduğu herhangi bir web sayfasına ulaşmak istediğinizde aşağıdaki ekran gelecektir. Burada "Bilişim Kaynakları Kullanım Hesabınıza" ait kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak "tamam" butonunu tıklayınız ve işlemi tamamlayınız.