Windows İşletim Sistemlerinde Java ve Akis Kart Kurulumu ve Ayarlar
            
 
       Windows İşletim sisteminde sık kullanılan Google Chrome, Mozilla Firefox ve Internet Explorer web taryıcıları üzerinden Üniversitemiz EBYS sisteminde e-imza atmak için aşağıda belirtilen işlemleri gerçekleştirmeniz yeterlidir.

Java Akis Kart Kurulumu

      web tayıcılarının ve Java eklentisinin son güncellemeleriyle birlikte İşletim sistemi yeni kurulan (formatlanan) veya yeni alınan bilgisayarlar için java ve Akis Kart yazılımı kurulumunda Java Eklentisi kaynaklı bir takım hatalarla karşılaşılmıştır. bu nedenle e-imza atma işleminde aksaklıkların giderilmesi sürecinde ilk defa kurulum yapılacak bilgisayarlar için aşağıdaki yollar izlenmesi tavsiye edilmektedir.

 
1- Öncelikli olarak java eklentisini Buradan indirip kurunuz. 
 
2- Akis Kart uygulamasını Buradan indirip kurunuz. (64 Bit ve 32 Bit İşletim sistemi için)
 
3- Google Chrome ve Mozilla Firefox tarayıcısında java desteği olmaması nedeniyle bu tarayıcıları kullanmak isteyen kullanıcılarımız enVision.Client.Service yazılımını Buradan indirerek kuracaklardır.

**Bu işlemler sonrasında belgelerini imzalayabilirisiniz.**


Not: Yapılan elektronik imza testlerinde  yukarıda verilen kurulum dosyalarının Windows 64 ve 32 Bit İşletim sistemi içerisinde stabil çalıştığı tespit edilmiştr. Bu nedenle kendi sistemimizden indirilip kurulması tavsiye edilmektedir. Ancak Gerek görüldüğü takdirde ilgili programlar Kamu Sertifikasyon Merkezi ve Java'nın kendi sayfalarından da indirilerek kullanılabilir.