MACINTOSH İŞLETİM SİSTEMİNDE JAVA VE AKİS KART KURULUM VE AYARLAR
KURULUM ÖNCESİ GEREKLİ AYARLAR
 
1- Öncelikle olarak bilgisayarın işletim sisteminin sürümü tespit edilmeli ve varsa sistem güvenlik ayarları yapılmalıdır.


Eğer işletim sisteminiz "MAC OS X El Capitan" ise, bu sürüm ile birlikte gelen güvenlik ayarlarının kapatılması gerekmektedir. Yükleme işleminin ardından bu ayar eski haline getirilebilmektedir.

Öncelikle işletim sistemi yeniden başlatılır. İlk açılış sesi duyulduğu anda "cmd ve R" tuşlarına aynı anda basılarak sistemin açılması sağlanır. Bu işlem sistemin "Recovery" modda açılmasını sağlayacaktır. 


 
Bu aşamadan sonra üstte yer alan menü çubuğunda “OS X İzlenceleri” seçeneği altında bulunan Terminal satırı seçilerek terminal penceresine geçiş yapılır.
 
 
Terminal penceresinde # ile biten satıra tamamı küçük harflerle “csrutil disable” komut satırı yazılarak çalıştırılır. Birkaç saniye içinde komut satırının işlevini başarıyla gerçekleştirecek ve aşağıdaki mesaj görülecektir.
 

 
Ardından sistem yeniden başlatılarak yüklemeye hazır hale gelir.
 

 
2-    Mac OS 10.9 ve üzeri sürümleri Java 6 ile çalışmamaktadır. Daha önceki sürümlerde Java, Apple firması tarafından sağlanmakta iken Java 7 ve üzeri sürümlerde Oracle tarafından sağlanmaktadır. Oracle'ın sağladığı bu sürümlerde Türkçe ile ilgili bir problem bulunmaktadır. Java'ya da bu bug olarak girilmiştir. Nedeni ise “I” harfinin küçük harf gösteriminin İngilizce'de “i” iken Türkçe'de “ı” olması ve bunun java tarafından desteklenmemesidir. Bu yüzden Mac OS'un dil ayarlarını değiştirilmesi ve İngilizce yapılması gerekmektedir.

MAC bilgisayarın dili Türkçe ise sürücü yükleme işlemine başlamadan önce aşağıdaki adımları takip edilerek bilgisayarın kullanım dilinin İngilizce olması sağlanmalıdır. (Yükleme tamamlandıktan sonra dil tekrar Türkçe yapılabilir.)
 


 
 
Bu aşamada dil seçeneklerinde sadece Türkçe varsa aşağıdaki adımları takip edilerek İngilizce dili sisteme eklenebilir. Ancak İngilizce dili bir alt satırda ikinci dil olarak görünüyor ise Mouse ile üst kısma sürüklenerek birincil dil yapılmalıdır.
 Dil değiştiği andan itibaren bilgisayar yeniden başlatılmalıdır.
 

 
AKILLI KART SÜRÜCÜSÜ VE PROGRAMININ YÜKLENMESİ

www.kamusm.gov.tr adresinden aşağıdaki şekilde kart okuyucunun sürücüsü ve gerekli programlar indirilir.
 

 
Gerekli program ve sürücülerin indirilmesinin ardından Kök Sertifika dosyasının indirilmesi gerekmektedir.
  
İndirilen bu üç dosya Finder/Downloads klasörü içinde bulunur ve sıkıştırılmış olan bu dosyalar açılır ve kurulum gerçekleştirilir.
 
      

Kart izlem aracı ve sürücüleri kurduktan sonra Kök sertifikayı onaylamanız gerekmektedir. Bu işlem için ekranın sağ üst köşesinde bulunan büyüteç simgesine tıklayarak “Keychain Access” yazın. Açılan pencerede “Category” bölümünden “Certificates” seçin. Kamu SM Kök Sertifika Hizmet Sağlayıcısı’na çift tıklayın. Açılan sertifika penceresinde “Trust” tıklayın ve “When using this certificate” bölümünden “Always Trust” seçiniz. 
 
Bu aşamaların ardından Elektronik İmza uygulamalarının Java üzerinden çalışmasını sağlayacak olan kütüphane dosyalarının yüklenmesi gerekmektedir.
Sistem üzerinde libaksip11.dylib adlı dosyayı bulunarak  Java ile ilgili klasöre kopyalanması gerekmektedir. Söz konusu dosya mevcut işletim sistemi sürümüne göre "/usr/lib" veya "/usr/local/lib" klasörleri içinde bulunabilir.
Bu klasörlere erişim için ana ekranda yer alan menüde bulunan Go (Git) seçeneğinini kullanılabilir.

 
İlgili dosya bulunur ve sağ tuş ile kopyalanır ardından yine GO (Git) seçeneği kullanılacak "/System/Library/Java/Extensions" klasörüne bu kopyalanan dosya yapıştırılır.
 

 
Kurulum sonrası sistem tekrar Türkçe diline çevrilerek " KURULUM ÖNCESİ GEREKLİ AYARLAR" adımında kapatılan sistem güvenlik ayarları eski haline getirilir.