Engellenen Web Sayfaları Hakkında
Firewall tarafından sakıncalı görülerek engellenen sitelerin engellenmemesi gerektiğini düşünüyorsanız aşağıdaki işlemleri yaparak engellemeyi kaldırabilirsiniz: 
Firewall tarafından engellenen bir siteye girmeye çalışırken ekranınıza gelen Fortiguard filtresinin görüntülendiği sayfada "please click here." yazan yere tıklayıp gelen formu doldurmanız yeterlidir. 
Bu form filtre programının üreticisine gönderilmekte ve sorun üretici tarafından 2 gün içinde çözülmektedir. Zaten formu düzenleyip ekranınıza getiren de Amerikan Fortiguard firmasıdır, yani formun ya da işleyişin Kurumumuz Bilgi İşlemi ile bir ilgisi bulunmamaktadır. 

Özet olarak filtrenin işleyişi de şu şekilde olmaktadır: 
Siz bir sayfa açmaya çalıştığınızda bu sayfa öncelikle Fortiguard yazılımı tarafından otomatik olarak analiz edilir ve güvenliğiniz açısından sakıncalı bir sayfaysa otomatik olarak engellenir 
Fortiguard yazılımı analiz yaparken bazen hatalı analizler yapmakta, o yüzden sakıncası olmayan sayfaları da engellemektedir. Bu tür durumların yazılım üreticisine bildirilmesi için engellenen sayfalarda aşağıdaki ibareye tıklanıp gelen formun doldurulması yeterli olmaktadır: 

"To have the rating of this web page re-evaluated please click here." 
Eğer karşınıza gelen yasaklanan sayfada Yukardaki gibi bir link yoksa direk aşağıdaki linke tıklayıp, yasaklanan sitenin adresini ve diğer bilgileri doldurmanız gerekmektedir.

http://url.fortinet.net/rate/
Dolduracağınız formda "Please enter your comment:" kısmına aşağıdakini ya da benzerini yazabilirsiniz: 

We can not see the url because it is blocked by fortiguard. But I think it is not in the category which fortiguard says. And olsa it is not an undesirable site. Please correct its category.