Abone Kütüphane Sitelerine Kurum Dışından Erişim
Abone Kütüphane Sitelerine Kurum Dışından Erişim

Üniversitemiz "Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığının" abone olduğu ya da abonelik için deneme aşamasındaki "Elektronik Veritabanı Web Sitelerine" erişim, firmalar ile yapılan lisans anlaşmaları gereği sadece IP adresi kontrollü olarak sağlanmaktadır.

Kullanıcılarımızın bu sitelere kurumumuz dışından da (ev, internet kafe ...vb) erişebilmesi amacıyla, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından proxy sunucusu (vekil sunucu) kullanıma açılmıştır.

Kurum dışından abone Kütüphane sitelerine erişim için:

1-      Personelimizin öncelikli olarak "Bilişim Kaynakları Kullanım Hesabı"nın bulunması gerekir.
(“ Bilişim Kaynakları Kullanım Hesabı ”nız yoksa http://rds.karabuk.edu.tr/uyetakip/islemler/index.html  linkinden kullanıcı hesabı açarak şifrenizi oluşturabilirsiniz.)
 
(Açmış olduğunuz kullanıcı adı ve şifresini başkaları ile paylaşmayınız. "Kullanıcı Adı ve Şifre" ile yapılan işlemler 5651 sayılı yasa gereği kayıt altına alınmakta olup, bu bilgilerin başkalarıyla paylaşımında, ilgili sitelerdeki lisans anlaşmalarında yer alan yasal mevzuatlardan doğacak sorumluluklar kişilerin kendilerine ait olacaktır.)

2-    Web tarayıcınızın (İnternet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox vb.) ağ ayarları kısmında "Otomatik yapılandırma komut dosyası kullan" alanı işaretlenmeli ve "Adres" kısmına aşağıdaki adres girilmelidir.(Adresin başına ya da sonuna boşluk ya da farklı bir karakter koymayınız.)

http://sistemnetwork.karabuk.edu.tr/proxy/pac/proxy4kutuphane.pac
 
-          İnternet Explorer Proxy Ayarları için Tıklayınız

-          Google Chrome Proxy Ayarları için Tıklayınız

-          Mozilla Firefox Proxy Ayarları için Tıklayınız

-          MAC OS Proxy Ayarları için Tıklayınız

-          3G Modem Proxy Ayarları için Tıklayınız

-          İphone Proxy Ayarları için Tıklayınız


3-    Ayarlarınızı eksiksiz olarak tamamladıktan sonra buraya tıklayarak proxy sistemi ile ilgili bir sorun olup olmadığını test ediniz.


Bu ayarlar bir defaya mahsus yapılacak olup, bilgisayarınızı kapatıp açtığınızda ya da başka yerlere götürdüğünüzde aynı ayarı tekrar yapmanıza ya da yaptığınız ayarları iptal etmenize gerek yoktur.

Ayrıca bu sistem sadece, siz kütüphanenin abone ya da deneme aşamasında olduğu sitelere erişmeye çalıştığınızda arka planda otomatik olarak sizi "Kullanıcı Adı ve Şifre" doğrulamasıyla proxy üzerinden geçirecek olup, diğer sitelere ise proxy kullanmadan erişmenizi sağlamaktadır.

Kütüphanenin abone olduğu ya da deneme aşamasında olan, (yani proxy sistemi kullanımını gerektiren) sitelere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Abone olunan siteler için tıklayınız.
Deneme aşamasındaki siteler için tıklayınız.
 
Proxy kullanımı ve abone sitelere erişim ile ilgili tüm sorularınızı
Karabük Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı
Tel: +90 370 4334413
Dahili : 2531-2532 iletebilirsiniz.